آیا قیمت خودرو کاهش می یابد؟

آیا قیمت خودرو کاهش می یابد؟

در طی چند ماه اخیر شاهد افزایش بسیار زیاد قیمت خودروهای وارداتی بوده ایم . با اینکه قیمت خودروهای داخلی و مونتاژ داخل هم با افزایش قیمت مواجه شده لاکن افزایش وحشتناک خودروهای وارداتی بسیار محسوس و شوک آور بوده  حال سوال خیلی از هموطنان عزیز این است که آیا در ماههای آینده شاهد کاهش این قیمتها خواهیم بود و یا دوباره با افزایش قیمت مواجه می شویم.

 

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید دلایل افزایش افسار گسیخته قیمت خودروهای وارداتی در چند ماهه گذشته را مورد بررسی قرار دهیم . 

1.  دلیل اول و مهمترین دلیل افزایش قیمت این خودروها که حتی قبل از آغاز سال جدید شمسی اتفاق افتاد بستن سایت و بسته شدن ثبت سفارش ورود خودروهای خارجی در چند ماهه منتهی به پایان سال 96 بود که به نظر با برنامه ریزی قبلی و توسط یکسری سودجو و با استفاده از رانتهای پشت پرده اتفاق افتاد . کسانی که اطلاع از این امر داشتند و قبل از بسته شدن ثبت سفارش با ثبت سفارشهای بالا اقدام به واردات انبوه نمودند و پس از بستن سایت کنترل قیمت گذاری را در دست خود گرفته و در این میان با افزایش دادن مصنوعی قیمت خودروها سود هنگفتی را کسب نمودند.

 

2. دومین دلیل که تاثیر زیادی در افزایش قیمت خودروهای وارداتی داشت افزایش حدودا دو برابری قیمت ارزهای خارجی و عدم تامین ارز مبادلاتی برای واردات خودرو بوده است.

 

3. سومین دلیل پایین آمدن سود بانکها وممنوع شدن مبادلات دلار و  سرازیر شدن سرمایه های سرگردان به سمت بازار خودرو و تبدیل آن به سرمایه بود که باعث بهم ریختن بازار عرضه و تقاضا گردید.

 

با توجه به دلایل بالا اکنون به تحلیل چگونگی نوسان قیمت خودروها در ماههای آینده می پردازیم.

از آنجایی که به دلیل بازگشت مجدد تحریمها شرایط اقتصادی کشور در حالت بحرانی قرار خواد گرفت و احتمالا ارزش ریال نسبت به ارزهای خارجی باز هم به شدت کاهش پیدا خواد کرد و از طرف دیگر با توجه به عدم وجود بازار موازی سرمایه ای در کشور در شرایط کنونی و همچنین تحریم واردات خودرو, افزایش مجدد قیمت خودرو محتمل می نماید.

در چشم انداز آینده با توجه به وجود مشکلات ذکر شده چند امکان برای کاهش قیمت خودرو وجود دارد .

اول کاهش تعرفه واردات که با توجه به شرایط موجود غیر محتمل به نظر میرسد و دوم کاهش قیمت ارز که تغریبا غیر ممکن هست و یا خروج سرمایه از این بازار که فقط میتواند قیمتها را راکد و خرید و فروش را کم نماید که در صورت وقوع این احتمال کمی از قیمت خودروها کاسته شده و کسانی که نیاز به فروش خودرو پیدا میکنند باید با قیمتهای پایین تر خودرو را به فروش برسانند ولی با این وجود تغییر اساسی در قیمتها اتفاق نمی افتد.


بازگشت

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

آدرس دفتر:

تهران
سعادت آباد، چهار راه سرو ، خیابان سرو غربی
خیابان بخشایش ، خیابان هفدهم، ساختمان اداری تجاری عرفان

تلفن:

26654526 - 26654536موبایل:

09121770960

09122505919

09121859016

 کانال تلگرام :parsrentcar@

سایت دوم : www.persiangasht.com